Jak co roku chcę przypomnieć o dbaniu o siebie i zwierzęta- pamiętajcie o wodzie oraz cieniu podczas aktywności na zewnątrz!
* idąc na spacer z psem na dłużej niż 30min- pamiętaj o wzięciu wody, a wybierając trasę zastanów się gdzie będzie cień, w którym będzie można na chwilę odsapnąć od słońca.
* Wybierz trasę raczej przez trawę- psie łapki cierpią na rozgrzanym asfalcie, a porę na dłuższy spacer wybierz taką, by temperatura była jeszcze lub już znośna (poranek do godz. 9 lub wieczór po godz. 19)
* psy inaczej odczuwają upał, nie pocą się, regulują temperaturę ciała poprzez ziajanie- zmuszanie psa do aktywności fizycznej podczas upału może doprowadzić do przegrzania organizmu- pies nie dość, że nie będzie mógł oddychać to dodatkowo nie nadąży z regulacją ciepłoty ciała,
* pamiętaj, że rasy z krótkim pyskiem cierpią w upale bardziej niż inne- krótka kufa uniemożliwia optymalne chłodzenie ciała, ciężej im oddychać na co dzień, a co dopiero w ruchu- ogranicz swojemu zwierzakowi ruch do minimum!
* jeśli Twój pies musi nosić kaganiec- WAŻNE! zadbaj o to, by był to kaganiec fizjologiczny, w którym pies może swobodnie otworzyć pysk i pić. Kagańce weterynaryjne, służą do zakładania ich u weta, dosłownie na chwilę! Psy ochładzają organizm poprzez ziajanie, jeśli zamkniesz psu pysk, nie będzie mógł regulować temperatury ciała,
* jeśli Twój zwierzak źle znosi upał w domu, możesz schładzać mu wodę kostką lodu lub moczyć jego futerko i głowę wodą, o ile czuje się z tym dobrze, pamiętaj o umiarze i tym, żeby woda nie była zbyt zimna (wylanie wiadra wody lub oblanie zwierzaka zimną wodą ze szlaucha może doprowadzić do szoku termicznego, tak samo dawanie kostek lodu do chrupania, czy wrzucanie psa do basenu/rzeki/jeziora), możesz zaopatrzyć go w matę lub kamizelkę chłodzącą,
* obserwuj swojego zwierzaka, gdy spędzasz z nim czas na zewnątrz, daj dostęp do cienia, picia, jeśli jesteś nad wodą- pozwól mu do niej wejść, ale nie zmuszaj do tego, jeśli jesteście w ruchu- rób częste przerwy.
* udar cieplny nie jest efektem wyłącznie przebywania na słońcu! Wystarczy temperatura powyżej 20 stopni, wysiłek fizyczny i brak wody, by pies dostał udaru, * jak rozpoznać udar cieplny u psa: - wszystkie objawy występują jednocześnie: pies szybko ziaja z językiem na wierzchu, najczęściej siedzi lub leży nie reagując na otoczenie i nie podejmując żadnego ruchu, czasem nawet nie próbuje pić, bo walczy o każdy oddech, ma mocno czerwone dziąsła i wysoką temperaturę ciała, - jak pomóc takiemu zwierzęciu: jeśli jest na słońcu koniecznie zabierz je do cienia, jeśli masz wodę- wykorzystaj ją do schłodzenia miejsc tj. uszy, pachwiny, szyja, brzuch, nie okrywaj zwierzaka mokrym ręcznikiem- ręcznik zatrzyma ciepło ciała zamiast je uwalniać! Jak najszybciej zabierz zwierzę do weta.
Niestety co roku jestem świadkiem nieodpowiedzialności- psy biegające przy, a raczej już daleko za, rowerem w temperaturze powyżej 30 stopni, psy ciągane na smyczach po afalcie w największy skwar, nawet jeśli one już siadają z przegrzania, zabieranie psa 'na zakupy' i zostawianie go bez wody na pełnym słońcu, psy z kagańcami weterynaryjnymi w upale. Ludzie niby traktują psy jak członków rodziny, ale nie mają problemu ze zmuszaniem ich do wysiłku, który jest ponad ich siły lub naraża na śmierć- rozumiem, że to pewna nieświadomość, dlatego reaguję i jeśli Wy widzicie coś takiego- reagujcie, być może uratujecie zwierzakowi życie.
Ps. nalanie do miseczki wody dla pszczół,ptaków,jeży i kotów też ratuje życie! #psy #lato2023 #patronuslubin #behawiorystka #pieski #kotki #woda #upał #wakacje2023 #opiekunzwierząt #petsitterlubin
Comments