top of page

Przebodźcowanie




Przebodzcowanie to przeciążenie psychofizyczne wywołane nadmiarem bodźców. U psa i kota może się ono objawiać różnymi symptomami, tj. drażliwość,duże pobudzenie,nadmierna aktywność, trudność w koncentracji,większa potrzeba gryzienia, wokalizacja, niższy próg bólu lub niższy próg reakcji na bodziec stresujący.

Zwierzęta mogą przebodźcowywać się w różnych sytuacjach, np gdy są narażone na zbyt wiele bodźców jednocześnie np. hałas,intensywne światło i zapachy lub gdy są zbyt długo wystawione na jakiś bodziec lub intensywną pracę.


Żeby nie narażać zwierzaka na przebodźcowanie, należy zapewnić mu odpowiednie środowisko,w którym będzie mógł się wyciszyć/odpocząć,a także bacznie obserwować jego reakcje i stan emocjonalny,by dostosować do niego treningi i aktywnosci. Nie mamy na wszystko wpływu i przebodźcowanie będzie się zdarzać,warto pamiętać wtedy o zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej ilości odpoczynku od intensywnych wrażeń. Przebodźcowanie pojawia się min. podczas lub po intensywnych treningach (sportowych, socjalizacyjnych, posłuszeństwa)-należy wtedy zapewnić psu przerwę przed kolejnymi wyzwaniami, by układ nerwowy miał czas na regenerację i wyciszenie


Najbardziej narażone na przebodźcowanie są psy mieszkające w dużym mieście,gdzie ilość i intensywność bodzców bywa przytłaczająca , nawet dla tych wychowanych tam od szczeniaka (hałas, ilość zapachów,dużo ludzi/psów na małym terenie,mały kontakt z naturalnym podłożem). Ważne jest zapewnienie takim psom odpowiedniej ilości aktywności na naturalnym, spokojnym gruncie,by tam mogły realizować swoje potrzeby. U kotów przebodźcowanie może być związane np. z wizytą wielu gości na raz.


Przebodźcowanie nadwyręża układ nerwowy, jest stresem organizmu-zwierzę pozostające w tym stanie,zbyt często lub permanentnie nie jest w stanie się efektywnie uczyć. Tak samo jak w przypadku braku snu (przebodźcowanie może być powodem problemów ze snem i odwrotnie),przewlekłe przebodźcowanie może obniżać odporność


Przeczytaj o odpoczynku,nudzie i śnie w kolejnych postach- te posty świetnie się uzupełniają!


• psie potrzeby • przestymulowanie • układ nerwowy • psy •

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page